Fenkuł czyli koper włoski
Dzisiaj opisujemy koper włoski kolejną “świętą roślinę”. Taką nazywę nadali mu w starożytności, a dlaczego? Przekonajmy się sami.
Koper włoski wywodzi się z wybrzeży Morza Śródziemnego i jest jedną z najstarszych roślin. Starożytni uważali fenkuł za afrodyzjak. Uważali go także za środek rozweselający. Dlatego przedawkowanie grozi halucynacjami lub zaburzeniami zmysłów. Wykorzystywany najcześciej w kuchni śródziemnomorskiej i azjatyckiej.
WŁAŚCIWOŚCI
Jeżeli czytacie nasze artykuły możecie zauważyć, że tematy dobieramy adekwatnie do serwowanych produktów w naszych zestawach. Jako, że mamy okres zimowy i szczególnie w tym czasie jesteśmy narażeni na chorob na pomoc przychodzą nam warzywa bogate w antyoksydanty. Walczą one z wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za choroby. Fenkuł w swoim składzie zawiera bardzo dużo flawonoidów, czyli wspomnianych antyoksydantów. Zawiera również witaminę C, która jak wiemy wspomaga nas w stanach przeziębienia czy grypy. Jest bogaty także w potas, który pomaga wysokociśnieniowcom obiżyć ciśnienie krwi. A także kwas foliowy, witamine B1, magnez, fosfor, witamine A.
Znane są jego właściwości antyrakowe. Wpływa na poprawę wzroku, a także chroni przed zawałem oraz udarem.
Ważna informacja dla osób mających problem z żołądkiem. Otóż fenkuł na 100g zawiera 15 g błonnika (a przy tym zawiera tylko 50 kcal), co pomaga w problemach ze wzdęciami, nudnościami oraz przy bólach brzucha.
Ma działanie moczopędne, co zapobiega odkładaniu się kamieniom w nerkach.
Pomaga także usuwać toksyny z organizmu co jest dobrą wiadomością dla osób na diecie. Osłabia działanie histaminyy, odpowiedzialnej za objawy alergi. Sprawdza się także przy problemach z tłustą skórą, przy świerzbiu oraz wszawicy – na pomoc przyjdzie olejek z kopru włoskiego. Ma działanie antybakteryjne, dlatego to dobra informacja dla osób zmagających się z trądzikiem – przy tym pomogą inhalacje (jak przy przeziębieniu) z użyciem olejku.
PRZEZIĘBIENIA
Warto napisać trochę szerzej o zastosowaniu kopru włoskiego w przeziębieniach gdyż nie ma sobie równych jeżeli chodzi o przeciwdziałanie tej chorobie. Przeciwdziała takim objawom jak: kaszel, gorączka, pocenie oraz pomaga jako środek wykrztuśny. Olejek z kopru włoskiego można stosować do inhalacji.
KOBIETY
Koper włoski ma właściwości mlekopędne, co jest istotne dla kobiet karmiących. Warto pamiętać ,że kobiety w ciąży nie mogą spożywać kopru włoskiego. Natomiast informacja dla mam: można go stosować w postaci herbatek i syropów dla niemowląt na kolki. Pomaga także na problemy z apetytem.
Podobnie jak w soi (opisywanej w poprzednim artykule) zawiera fitoestrogeny pomagające łagodniej przechodzić okres menopauzy u kobiet.
Jeżeli dotrawaliści do końca to jestem z Was dumna. Na koniec powiem Wam, że z kopru włoskiego można zrobić przyszne anyżkowe wino oraz likier. Na koniec podpowiedz: kupujcie twardy, z jasną bulwą i zielonymi pędami.