Jak odżywiać się jesienią?

Orzechy, cytrusy, czosnek, kalafior, brokuły i dynia to produkty, po które warto sięgać szczególnie jesienią. Dlaczego? Jaki wpływ ma na nas odpowiednio dobrany jadłospis? Co jeszcze sprzyja lepszemu samopoczuciu jesienią?
Po pierwsze: zdrowo jedz i ćwicz
Jesienna aura nie sprzyja optymistycznemu myśleniu, a niedostatek słońca, a w konsekwencji również witaminy D, powoduje spadek energii.
Deszcze i chłodne dni sprzyjają przeziębieniom. Najbliższe miesiące nie będą dla nas łatwe. Nadeszła więc pora, by aktywnie zadbać o siebie i swoje zdrowie.
„Zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna to najlepsze, co można zrobić dla swojego organizmu. Warto pamiętać, że jesień to nie tylko szare dni i smutki, ale także idealna pora na rozpoczęcie zdrowego trybu życia” – mówi ekspert z portalu PoProstuZdrowo.pl.
Po drugie: jesienny jadłospis
W jesieni również można się zakochać. Aby się o tym przekonać, wystarczy dostosować swój jadłospis do sezonowych warzyw i owoców.
Co najlepiej jeść jesienią?
Jedz dużo czosnku. Posiada liczne właściwości lecznicze, dlatego bywa wykorzystywany do leczenia różnego rodzaju dolegliwości, w tym przeziębień. Pij orzeźwiające soki z cytrusów. Zawierają dużo witaminy C, która obroni twój organizm przed zarazkami i jesiennym przeziębieniem. Jedz orzechy. Bogate w potas i magnez pozwolą ci cieszyć się wyśmienitym wzrokiem przez długie lata.
Pokochaj pomarańcze i grapefruity. Zawarta w nich rutyna i beta-karoten spowalniają produkcję wolnych rodników podczas przemian metabolicznych i sprawiają, że skóra wygląda lepiej.
Zrezygnuj z ostrych potraw. Płuca w okresie jesiennym są szczególnie wrażliwe, a ostre potrawy mogą je podrażnić.
Jedz mniej warzyw letnich i przejdź na warzywa jesienne, takie jak dynia, kalafior czy brokuły. Wybieraj warzywa bogate w potas, magnes i żelazo, np. seler, fasola szparagowa, pomidor, kukurydza.
Po trzecie: nie trać formy
Jesienią dobrze jest znaleźć chwilę na ruch, bowiem wysiłek fizyczny jest niezbędny dla naszego zdrowia. Chociaż pogoda za oknem może nie zachęcać do wyjścia z domu, dobrze jest zrobić jej na przekór i jak najwięcej spacerować.
Poza tym szkoda siedzieć w domu, gdy na zewnątrz jest chociaż trochę ładnie, bo takich dni będzie teraz coraz mniej. Warto przed zimą “złapać” jak najwięcej słońca, a przy okazji pooddychać pełną piersią. Na nasze ciało znakomicie wpływa także regularne chodzenie na basen, fitness czy jogging.

Źródło: http://zdrowe-zywienie.wieszjak.polki.pl/
Źródło zdjęć: fotolia.pl