Głóg wspomaga pracę serca

Wpis w kategoriach:

Kwiatostany zawierają flawonoidy, leukoantocyjanozydy, katechinę, trójterpeny, procyjanidyny, epikatechinę, związki aminowe, kwasy polifenolowe i związki kumarynowe. W owocach kryja się te same związki, lecz w mniejszej ilości i nieco innych porcjach.

DZIAŁANIE
Kwiatostany głogu zawierają związki flawonoidowe, które działają rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń, zwłaszcza wieńcowych, zwiększają przepływ krwi. Z kolei procyjanidyny powodują łagodne obniżenie ciśnienia tętniczego. Głóg działa również przeciwskurczowo na mięśnie gładkie jelit, macicy, dróg moczowych oraz naczyń krwionośnych.

ZASTOSOWANIE
Preparaty z kwiatostanów i owoców głogu są lekami nasercowymi, stosowanymi w przewlekłej niewydolności mięśnia sercowego, chorobach na tle miażdżycy. Wyciąg z kwiatów głogu jest jednym z głównych składników preparatów polecanych przy urazach i obrzękach grożących zakrzepowym zapaleniem żył. Napary i lecznicze nalewki stosuje się przy nadciśnieniu, nerwicach, stresie. Owoce zaś wzbogacają mieszanki witaminowe o właściwościach wzmacniających. Brak działań ubocznych.