Czystek – warto dodać go do swojej diety

Czystek – zioło zawierające duże ilości polifenoli. Mają one działanie antyoksydacyjne, co znaczy że walczą z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do wielu chorób. Oprócz tego czystek dodaje energii, ochrania nasze naczynia krwionośne i wzmacnia układ odpornościowy.

Herbatka z czystka
Może być stosowana przy biegunkach, chorobach skóry (np. półpaścu), oraz przy alergiach. Pomaga usuwać toksyny, w tym metale ciężkie z organizmu, o czym powinni wiedzieć szczególnie palacze.
Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne może być stosowane do higieny jamy ustnej.

Sposób przygotowania
Czubatą łyżeczkę czystka zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na około 10 minut. Napój można posłodzić miodem, stevią lub skropić sokiem z cytryny, a latem schłodzony podawać z kostkami lodu i liściem mięty.

Przeciwwskazania
Osoby, które zmagają się z jakimiś chorobami i przyjmują leki, przed spożyciem czystka powinny skonsultować się z lekarzem. Mieszanie niektórych ziół z lekami niekiedy może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zioła mogą zmienić działanie leków – wzmocnić lub osłabić zaleconą dawkę i wywoływać szkodliwe działanie zapisanego lekarstwa. Ponadto każde zioła, przyjmowane nawet przez zdrowe osoby, mogą zaszkodzić, jeśli będą używane niewłaściwie.