Melisa pokona napięcie i stres

Wpis w kategoriach:

Zawiera olejek eteryczny (m.in. geraniol, cytral, linalol), związki trójterpenowe, garbniki, kwasy organiczne, związki cukrowe, substancje goryczową i sole mineralne.

DZIAŁANIE
Wyciągi z liści melisy mają działanie uspokajające, spowodowane obniżeniem progu wrażliwości ośrodkowego układu nerwowego przez składniki olejku eterycznego. Działanie ośrodkowe wyciągu jest na tyle silne, że w wielu przypadkach można u osób dorosłych zmniejszyć dawki leków syntetycznych lub zaniechać ich podawania. Szczególnie podatne na działanie melisy są osoby w wieku starszym. To zioło działa też przeciwskurczowo, zmniejsza nieznacznie napięcie mięśni gładkich jelit, pobudza wydzielanie soków trawiennych, ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

ZASTOSOWANIE
Napar z melisy pomoże w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego, kiedy pojawia się niepokój, występują trudności w zasypianiu, następują zmiany ciśnienia krwi pod wpływem bodźców emocjonalnych. Olejek melisowy jest świetnym specyfikiem grzybobójczym i bakteriobójczym – stosuje się go w postaci okładów przy opryszczce, grzybicach i po użądleniu owadów. Wystarczy wlać 4-5 kropli olejku na zimny kompres i przyłożyć do skóry.